Байер Леверкузен спечели първа титла в Бундеслигата, слагайки край на царуването на Байерн Мюнхен
Снимка: aljazeera.com
Aljazeera News | 2024-04-14 | 22:12:49

Непобеденият Байер Леверкузен си осигури първата титла в Бундеслигата с победа с 5-0 над Вердер Бремен, прекъсвайки 11-годишната хватка на лигата от Байерн Мюнхен.

Отборът на Шаби Алонсо, който вече записа рекордните за лигата 29 мача без загуба този сезон, за да си осигури първия трофей от 1993 г. насам, има преднина от 16 точки пред Байерн с пет оставащи мача.

Те могат да добавят още титли през този сезон, след като достигнаха финала за Купата на Германия и четвъртфиналите на Лига Европа, където имат предимство от 2-0 в първия мач над Уест Хем Юнайтед.

Леверкузен не остави нищо на случайността и подпечата спечелването на титлата си при първа възможност с Флориан Вирц, който отбеляза хеттрик в победа, която разтегна серията им без загуба във всички състезания до забележителните 43 мача този сезон.

„Не мога да опиша това“, каза германският национал Вирц. „Аз лично все още не мога да осъзная, че това се е случило. Ще ми трябват няколко минути в съблекалнята, за да разбера какво сме постигнали.

„Не можехме да си представим нещо подобно, когато видите как премина предишният сезон.“

Шави Алонсо, който пое треньорския пост, когато Леверкузен беше в зоната на изпадащите през октомври 2022 г., обмисли прекратяването на доминацията на Байерн.

„Може би е здравословно за Бундеслигата, също и за германския футбол, друг отбор да спечели“, каза Алонсо, който спечели три титли в Бундеслигата с Байерн като играч от 2015-17 г.

„Това е голяма радост и трябва да му се насладим. Трябва ни малко повече време, за да осъзнаем какво сме постигнали. Но това е супер момент и да, ще видим какво ще се случи по-нататък“, каза Алонсо, имайки предвид другите трофеи, които отборът му може да спечели този сезон.

„Но сега е време за празнуване.“

Виктор Бонифас – започна мач в Бундеслигата за първи път от декември заради контузия – успокои нервите на Леверкузен с първия гол от дузпа, преди Гранит Джака да отправи дързък удар от далечно разстояние, за да направи 2 -0 с половин час до края.

Бремен се отказа след това, като резервата Вирц вкара гол, много подобен на този на Джака, след това още един при контра в 83-та и трети, за да сложи край на мача, първият му хеттрик в кариерата.

Феновете вече бяха нахлули на терена, когато Леверкузен вкара четвъртия си гол седем минути преди края, а последните минути се играха в гъст червен дим от пиротехниката на привържениците, докато играчите на пейката на Леверкузен ръкопляскаха заедно с песни , танцуваха и се прегръщаха.

Петият гол в 90-ата доведе повече фенове на терена – този път стотици – и съдията прекрати мача сред объркване и ликуване. Хиляди привърженици препълниха терена, развявайки знамена, факли и картонени копия на трофея от Бундеслигата.

Леверкузен най-накрая загуби репутацията си на постоянен вицешампион след пет втори места в лигата и едно в Шампионската лига.

Заглавието поставя прожекторите здраво върху индустриален град с малко под 170 000 жители, който е засенчен от по-големи, по-известни съседи.

„Не в Кьолн и Дюселдорф, не, тук сме у дома“, е третият ред на клубната песен, изсвирена точно преди началото.

Клубът започва като работнически екип за фармацевтичния гигант Байер преди 120 години и е рядко изключение в Германия, където повечето клубове са контролирани от членове по така нареченото правило 50+1 .

Източник: aljazeera.com